SİZE ÖZEL ANTRENMAN

 

 

RUTİN OLMADIĞINI ANLAYIN

Öncelikle, kimse kendi antrenman programlarının önemsiz egzersizlerle dolu olduğunu iddia etmez. Antrenman programı hazırlarken takip etmeniz gereken belirli kurallar vardır. Ancak ağırlık kaldıran sporcuların çoğu,  bir sistem yakaladıklarında, başka bir sistem arayışı içinde olmazlar ya da fitness antrenmanlarına yeni bakış açıları kazandırmazlar. Böylece senelerce farklı ve yeni bir şey yapmadan aynı vücut geliştirme hareketlerini tekrar ederler. Hatta ilerleme kaydetmemelerine rağmen buna devam ederler.

Eğer doğru rutini yakalamak istiyorsanız, dogmaları bir kenarı bırakın ve antrenmanlar hakkında yeni şeylere zihninizi açın. Klasik temel antrenmanlar  işe yaramayabilir ve eninde sonunda değişiklik yapıp kendinize yenilikler kazandırmalısınız.

 

 

UZUN VADELİ ANTRENMAN HEDEFLERİ KOYUN

Cazip hale getirilmiş her program sizin uzun vadeli hedeflerinize uyacaktır. İstediğiniz vücut kompozisyonunu yakalayana kadar, 12 haftalık bir dilimde benchlerinizi artırmak ve   kilo vermek isteyebilirsiniz. Ancak bunlar kesinlikle kısa vadeli hedeflerdir. Vücut çalışma hayat boyu çaba ister. Mükemmel bir fizik ve önemli derecede  güç inşa etme sizi uzun yıllar götürür.

İster antrenman programı hazırlarken, ister egzersiz yaparken her zaman sporu hayatın bir parçası haline getirmeye odaklanın. Hevesle başlayan sporcular 1-2 yıl içinde spor salonundan silinip gider. Planlı karar veren, sabırla ilerleyenler ise gerçek bir başarı hikayesine imza atarak hayat boyu başkalarına ilham verirler.

 

 

TEMEL EGZERSİZ PRENSİPLERİNE UYUN

Profesyonel seviyeye ulaştığınızda ve yeni egzersizlere ihtiyaç duyduğunuzda, rutininize yeni hareketler eklemek sizin için doğru olacaktır. Ancak başlangıç ya da orta seviyedeyseniz, squat, press, dambıl ve halter ile yapacağınız çeşitli hareketler programınızın temelini oluşturmalıdır. Makineler ve kablolar da işe yarayabilir ancak bunları kas geliştirme sürecindeki detayları düzeltmek için kullanmalısınız. Dünyanın önde gelen vücut geliştirme sporcularına bakarsanız, deneme yanılma egzersizlerinden kaçtıklarını görürsünüz.

 

 

ANTRENMAN PROGRAMINIZA AĞIRLIK EKLEYİN

İstediğiniz kadar tekrar ve set yapın, antrenmanınıza  ağırlık eklemezseniz ilerlemeniz duracaktır. İnternette ve forumlarda çok fazla zaman harcamayan ve işine odaklanarak ağırlık kaldıran sporcularda da açıkça göreceğiniz gibi, kas yapmak için güçlenmeniz gerekmediği efsanesi üstün gelecektir. Sadece ağırlık ekleyerek değil, ağırlık eklemeden de tekrar ve set sayılarınızı artırarak, setler arası dinlenme sürelerinizi azaltarak ilerleme kaydedebilirsiniz.

 

 

GERÇEKÇİ HEDEFLERE SAHİP OLUN

Çoğu insan tam efor ile inanılmaz derecede kas yapabileceğine inanır ancak siz, size verilen zaman aralığında ne başarabileceğiniz konusunda gerçekçi olmalısınız. Eğer genetik olarak ortalamadaysanız ve tecrübe konusunda henüz acemi iseniz, bir haftada kilolarca kas yapmayı  ya da olan kas oranınızı bir seneden daha az sürede 2 katına çıkarmayı beklemeyin. Uzun vadeli hedefler  kurun ancak kuralları birkaç ayda başarabileceğiniz kısa vadeli hedefleriniz ile yıkın.

 

 

VÜCUDUNUZU DİNLEYİN

Doğru beslenme ve kaslarınızın iyileşmesi için yeterince dinlenmenin önemini anlamışsınızdır. Doğru besinler ve egzersiz programınıza uygun hazırlanan yeterli miktarda uyku ile yorgunluğunuzu sonlandırabilirsiniz. Yeterince dinlendiğinizden ve sürekli gelişim kaydettiğinizden emin olmak için, planınıza bunları da eklemeniz sizin için  yararlı olacaktır.

 

 

 

 

 

Multipower Facebook Hesabı Multipower Twitter Hesabı Multipower Instagram Hesabı