GÜÇ VE HIZ ARTTIRMA

 

Uzun bir süre için kas gücüne ihtiyacınız varsa…

Performansınızın süresini daha uzun tutmak istiyorsanız...

Çok hızlı, güçlü bir kas yapısı istiyorsanız…

 

ETKİLİ ANTRENMAN

İhtiyacın olan şey ne?

Antrenmanınızı ihtiyaçlarınıza göre özel olarak uyarlamanız önemlidir. Kendinize şunları sorun:

Hangi alanlara ihtiyaç duyuyorum? Bacaklar, üst vücut veya tüm kas sistemi?

Hangi hareketler vücut şekillerini ortaya çıkıyor? Bunlar antrenman için önemlidir.

Özel gereksinimler nelerdir? Spora bağlı olarak, egzersizler setler, tekrarlar ve aralar halinde değişebilir.

 

Burada, her biri farklı spor dalına ait üç tür antrenman örneği tanıtmak istiyoruz.

1. Düşük direnç ve yüksek tekrarlama oranı ile alet eğitimi

Bu yöntem yeni başlayanlar, geri dönenler ve özellikle yüzme gibi bireysel sporlar için uygundur. Ağırlıkları ayarlayın, böylece kaslarınızı fazla germeden birçok tekrar yapabilirsiniz. Burada direnç sprintleri uygundur. Eğer maksimum ağırlığınız 100 kg ise, üç set 10-15 tekrar yapmalı ve maksimum ağırlığınızın % 60-75'ini kaldırmalısınız. Her set arasında 60-90 saniye mola verilmelidir.

2. Yüksek direnç ile alet eğitimi

Bu yaklaşım daha deneyimli sporcular içindir. Buradaki amaç kısa süreliğine yüksek seviyede kuvvet ve hız uygulamaktır ve rugby takımı veya boksörler gibi bu işlemi sık sık tekrarlayabilmektir. Bu bağlamda, örneğin, iki ila üç tekrarlı 12 set içeren ağırlık egzersizi gibi yoğun ağırlık antrenmanından söz edilmelidir. Kaldırdığınız ağırlıklar azami ağırlığınızın % 85-90'ı kadar olmalıdır. Her hareket arasında 20-30 saniye mola verilmelidir.

3. Aralıklı eğitim ve dirençle koşma

Bu antrenmanda, dinlenme evreleri ile değişmektedir. Bu antrenman futbol veya rugby gibi hızlı sprintler yapabilmenin önemli olduğu sporların yanı sıra özellikle koşu yapan sporcular için de uygundur. Aralıklı çalışmalar burada uygundur, örneğin yoğun yük altında maksimum 200 m sürat koşusu ve ardından 100-400 m basit koşu. Koşu aşaması önceki sürat uzunluğuna bağlıdır. 5-10 tekrar yapmaya çalışın.

Genel olarak antrenman

Bir sporcu olarak farklı antrenman türlerini denemelisiniz. Yukarıdaki egzersizlerden bazılarını dahil ederseniz, vücudunuzdaki yük artar ve bu da genel antrenman planınızı etkiler. Unutmayın, normal antrenmanınızı belli bir dereceye kadar sürdürmek için antrenmanınızın bireysel yönlerine odaklandığınız aşamalarda kuvvet ve hızınızı da unutmayın. Bu alanda eğitim alırken mevcut seviyenizi korumak için bunlar yeterli olacaktır. Bu şekilde, vücudunuz toparlanma sürecine girmeden, zayıf bölgelerinizi aktif olarak yeni egzersizler ile geliştirirsiniz.

 

 

ANTRENMAN ÖNERİLERİ

Multipower Facebook Hesabı Multipower Twitter Hesabı Multipower Instagram Hesabı