DOĞRU PROTEİNİ SEÇMEK İÇİN

 

 

 

 

 

1- PROTEIN TOZU MARKASI

Tabi ki protein seçiminde en önemli kriteriniz seçeceğiniz supplement markası olmalı. Ve multipower bu konuda oldukça donanımlı bir supplement markası olarak göz çarpmaktadır. Özellikle Türkiye’de distribütörü bulunan bir marka tercih etmeniz, satış öncesi ve sonrası işlemlerinizde güvenli bir muhatap bulmanızı sağlayacaktır. Sipariş verdiğiniz ürünlerin faturalı olması ve alışveriş yaptığınız yerin kurumsal bir marka olmasına özen göstermelisiniz.

 

2- PORSİYON BAŞINA DÜŞEN PROTEIN MİKTARI

Seçtiğiniz ürün çok popüler olabilir ama bunu önemsemeyin. Sizin için önemli olan performansınıza en iyi etki edecek doğru ürünü bulmaktır. Konu protein takviyesi olduğunda en önemli ürün özelliği porsiyon başına düşen protein miktarıdır. Genellikle 25-35 gr arasında olan ürün ölçeklerinde 20-30 gr arasında protein içeren ürünleri tercih edebilirsiniz. 

 

3- TAT, YANLIŞ DUYMADINIZ!

Her ne kadar sporcular arasında “tadı önemli değil, gerçek sporcu tada değil etkiye bakar” gibi bir genel düşünce bulunsa da bu doğru değil. Haftada 8-10 kez tüketeceğiniz bir besinin tadı nasıl önemsiz olabilir? Evet, protein tozu seçerken birinci kriteriniz tat olmasın ancak benzer niteliklere sahip ürünler arasından tadını sevdiğiniz aromayı seçmelisiniz.

İpucu: İlk kez deneyeceğiniz bir protein tozu alırken mümkün olduğunca küçük gramajlar seçin. Büyük kutulu ürünler servis başına fiyat bakımından avantajlı olsa da sizi sevmediğiniz bir ürünü haftalarca kullanmak zorunda bırakabilir.

 

 

KISA BİLGİLER :

 

WHEY PROTEIN ÇEŞİTLERİ: Konsantre, Hidrolize ve İzole

Piyasada birçok whey protein tozu gıda takviyeleri olarak satışa sunulmakta. Bunlar aynı kaynaktan türetilmiş ve aynı işlemlere tabii tutulmuş ürünlerdir. İşte Whey protein tozlarını birbirinden ayıran en önemli etkenler şunlardır.

Konsantre Whey Proteini: % 70-80 oranında protein içerir, daha kısa bir işleme süresi gerektirmekle birlikte izole formuna oranla biraz daha fazla yağ ve laktoz (süt şekeri) içerir.

Hidrolize Whey Proteini: Hidrolize whey proteini üretim aşamasında bir takım işlemler neticesinde daha küçük yapılara, peptitlere parçalanır. Peptitler proteinlere göre çok daha hızlı bir şekilde sindirim sisteminden dolaşım sistemine yani kana karışıp, kas hücrelerine ulaşmasını sağlar.

İzole Whey Proteini: % 90 ve üzerinde protein içerir. İzole whey protein tozları üretim tesislerinde daha fazla işleme maruz kalırlar. Bu fazladan yapılan işlemler tozun içindeki protein oranının artmasına, doğal olarak şeker ve yağ oranının düşmesine neden olur.

 

CFM Nedir ?

CFM ya da Cross Flow Filtration olarak da bilinen bu yöntemler kullanılarak elde edilen whey protein her ne kadar daha yüksek maliyetli olsa da

  • Proteinlerin besin değerinin en az kaybolduğu
  • Microfraction olarak bilinen değerli protein taneciklerinin içerikte korunduğu
  • Daha yüksek amino asit profiline sahip ve daha az sodyum içerikli
  • Yağ ve kolesterol oranı sıfıra yakın
  • Kimyasal işlemden geçirilmemiş
  • Bir tür filtreleme yöntemi olan cross flow, diğer filtreleme yöntemlerinden farklı olarak, ayrıştırılması gereken maddenin, filtrenin içinden değil yüzeyinden geçirilmesi ile gerçekleşen bir yöntemdir.

 

 

 

 

Multipower Facebook Hesabı Multipower Twitter Hesabı Multipower Instagram Hesabı